Ήξερε ότι είχε δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο έργο απέναντι στο μεγαθήριο από τη Γερμανία, την Μπάγερν Μονάχου, έστω και αν οι Βαυαροί δεν είναι σε καλή κατάσταση και ο «Δικέφαλος» έπαιζε στο ΟΑΚΑ, αλλά η εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το 0-0 γέμισε με αισιοδοξία την ΑΕΚ, που τελικά δεν τα κατάφερε και έχασε από την Μπάγερν Μονάχου με 2-0.

Η ΑΕΚ δέχτηκε δυο γκολ μέσα σε 2 λεπτά και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0 μέχρι το 61’, στο 63ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 0-2 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου.

Αρχικά στο 61′ ο Χούμελς βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, γύρισε στο πέναλτι στον Ρόμπεν, αυτός σούταρε πάνω στον Σιμόες και στο ριμπάουντ ο Μαρτίνεθ σούταρε προ του Χουλτ και μετά οι Γερμανοί εκμεταλλευόμενοι το σάστισμα των γηπεδούχων, χτύπησαν ξανά με τον Λεβαντόφσκι.

Στο 63ο λεπτό, ο Γκνάμπρι βρήκε μπροστά του τον Μπακάκη, ο Ραφίνια έκανε το overlap και πήρε τη μπάλα, γύρισε στον αμαρκάριστο Πολωνό που εξ επαφής σκόραρε για το 0-2.