Για τη 2η αγωνιστική του φάιναλ-6 του Πανελληνίου Εφηβικού πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη της Καβάλας, ο Προμηθέας νίκησε την Ασπίδα Ξάνθης με 90-51, ξεσπώντας έτσι και για την ήττα του στην πρεμιέρα της διοργάνωσης από το Περιστέρι.
Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα λεπτά. Η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (6-8) με τρίποντο του Παπαδόπουλου, όμως ένα σερί 11-0 για τον Προμηθέα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ακριβώς με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους με τρίποντο του Δατσιάδη (26-48). Στο 28ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 42-72 με σουτ από τον ίδιο παίκτη και στη συνέχεια η διαφορά παρέμεινε γύρω στους 40 πόντους υπέρ των νικητών. Διαιτητές: Γιαλμάν, Γκιόργκι, Ζούπανσιτς. Τα 10λεπτα: 9-25, 26-48 (ημιχ.), 42-76, 51-90.
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 9 (3), Χαραλαμπίδης 6 (2), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 24 (4), Καρανικολίδης, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 3, Παπανικολάου, Τιτόπουλος, Μακρίδης, Δελιαννίδης 7 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ν. Μπαζίνας 5 (1τρ., 6ριμπ., 7ασ., 3κλ., 3λ.), Καφέζας 15 (3τρ., 4ριμπ., 5ασ.), Μαντζούκας 16 (1τρ., 5ριμπ., 5ασ., 3κοψ.), Αδαμόπουλος 3, Λογοθέτης 7 (5ριμπ.) (βασική 5άδα), Δατσιάδης 11 (1τρ., 3ριμπ., 5ασ.), Κολιός 2, Μερμίγκης 11 (5ριμπ.), Κουρουπάκης 5 (13ριμπ., 6λ.), Γάρρας 5 (1τρ., 5ριμπ.), Μαντίκος 10 (2).